Glazbene večeri Osječkog ljeta kulture donose nam nesvakidašnji zvuk povijesnih klavira iz Zbirke klavira, i u izvedbi uglednog pijanističkog Dua Gašparović, oca Ljubomira i sina Daniela Gašparovića. Koncert će se održati po rasporedu, u petak, 25. srpnja s početkom u 21.00 sat, ali umjesto najavljenog Dvorišta Muzeja Slavonije, koncert se premješta u prostor Arheološkog muzeja u Osijeku. Ulaz je slobodan.
Duo Gašparović poznate je osječkoj publici, prvenstveno po sjajnim koncertnim nastupima i sviranju klavira četveroručno. Uistinu, svaki pojedinačno, i u duetu, vrsni su glazbenici. Spoj generacija u kojem svatko daje svoj obol.
Manje je poznato da su Ljubomir i Daniel Gašparović vlasnici i najveće i najvrijednije privatne zbirke povijesnih klavira u ovom dijelu Europe.
Na osječkom koncertu, u sklopu Osječkog ljeta kulture, na dva povijesna klavira iz svoje Zbirke izvest će koncertni program na kojem će se naći djela Schumanna, Schuberta, Debussyja i Brahmsa.
Jednom „Bösendorferu 1855“ i drugom „Bechsteinu sb 7033“.
Jedinstveni primjerak Bösendorfera 1855 iz Zbirke klavira Gašparović jedan je od dvadesetak sačuvanih klavira (povijesno) poznatog proizvođača klavira Ignaza Bösendorfera u svijetu.
Možda je „okrugli“ serijski broj bio razlogom da je korpus obložen posebnim orahovim furnirom i da je izgled raskošan i reprezentativan. A možda je bio i posebna narudžba nekog bečkog bogataša. Ono što je važno je da je klavir sačuvan da bi nam pokazao nevjerojatno majstorstvo jednog od najvećih graditelja klavira u povijesti tog instrumenta – Ignaza Bösendorfera.
Danas, ali i već cijelo jedno stoljeće, ime Bösendorfer simbolizira bečke klavire i tvornica i danas proizvodi vrhunske instrumente.
Od preko dvjesto graditelja, manufaktura i tvornica, koji su u Beču djelovali prije dvjestotinjak godina ostala je u cijeloj Austriji samo jedna jedina tvornica da svjedoči o velikoj tradiciji.
Drugi povijesni klavir na kojem će sva ta divna djela u Osijeku biti izvedena je Bechstein sb 7033. Bechstein je najpopularniji europski proizvođač klavira i njegovi se klaviri nalaze u najprestižnijim koncertnim dvoranama kao i u salonima najbogatijih europskih dvorova. Ovaj klavir duljine 236cm može zadovoljiti potrebe samotnog pijanista koji vježba u svojoj sobi. Ali svojim narativnim, ali istovremeno pijevnim i nosećim zvukom i koncerte, može nositi i koncerte u velikim salonima i koncertnim dvoranama. Samo je nekoliko takvih klavira danas sačuvano, a ovaj je jedinstven jer su mehanika i batići u izvornom stanju što predstavlja neprocjenjivu organološku vrijednost.
Ljubomir Gašparović klavir je magistrirao u klasi uglednog profesora i hrvatskog pijanista Vladimira Krpana. Kao solist nastupio je sa svim hrvatskim orkestrima pod ravnanjem mnogih uglednih dirigenata. Jednako aktivan bio je i kao komorni glazbenik. Bio je i redoviti je profesor u trajnom zvanju na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.
Vlasnik je zbirke povijesnih klavira, jedinstvene na ovim prostorima, koje sam restaurira. Restaurirao je klavir Conrad Graf koji se nalazi u dvorcu Trakošćan, što je bila prva restauracija povijesnog klavira u Hrvatskoj.
Danijel Gašparović diplomirao je u razredu Ljubomira Gašparovića, a magistrirao u razredu Đorđa Stanettija na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu. Usavršavao se na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti u Pečuhu (Mađarska) u razredu Csabe Királyja.
Samostalno i kao komorni glazbenik nastupao je na Osorskim glazbenim večerima, Hvarskim ljetnim igrama, Vinkovačkim jesenima, Zagreb Piano Duo Festivalu, Svibanjskim glazbenim večerima u Šibeniku, Papandopulijani u Tribunju, u ciklusima Cristoforium te brojnim drugima… Aktivan je kao izvođač, ali i kao organizator i producent.
Član je žirija prestižnih pijanističkih natjecanja na kojima redovito održava majstorske tečajeve i predavanja po čitavoj Europi ( Italija, Portugal, Rusija, Crna gora, Danska, Španjolska, Nizozemska…). S ocem Ljubomirom, vlasnik je najveće i najvrijednije privatne zbirke povijesnih klavira u ovom dijelu Europe.
Osječko ljeto kulture
Petak, 25.7./21.00 sat/Arheološki muzej Osijek
DUO GAŠPAROVIĆ
LJUBOMIR GAŠPAROVIĆ, klavir
DANIEL GAŠPAROVIĆ, klavir
PROGRAM
Robert Schumann: Slike s istoka, op. 66
Franz Schubert: Fantazija u f-molu, D. 940
Claude Debussy: Petite suite
Johannes Brahms: Mađarski plesovi (izbor)