U srijedu, 30. listopada 2024. s početkom u 19 sati u Galeriji Kulturnog centra otvorit će se samostalna izložba umjetnice Ane Sladetić Šabić pod nazivom “Sjećanja prostora”. U radovima obuhvaćenima izložbom umjetnica se bavi temama percepcije, tjelesne prisutnosti i povijesti unutar specifičnih okruženja.
O izložbi:
Na izložbi “Sjećanja prostora” u Galeriji Kulturnog centra u Osijeku bit će predstavljeni radovi koji istražuju prisutnost i pamćenje kroz medij crteža i multimedijalnog pristupa istome. Tri umjetnička rada – “Impulses”, “Memory”, i “The Boundaries of Space” – bave se temama vizualne percepcije, utjecaja povijesti i osobnog iskustva na percepciju prostora i dodira. Kroz eksperimentalne crteže, video zapise i interakcije, umjetnica istražuje proces stvaranja u svakodnevnim situacijama te prisutnost memorije i tjelesnosti unutar određenih prostora.
Ana Sladetić Šabić diplomirala je i doktorirala na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Sudjelovala je na više od 170 skupnih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu te je održala 20 samostalnih izložbi. Izvanredna je profesorica na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Dobitnica je više nagrada i priznanja za svoj rad ( Nagrada Galerije Kranjčar na 35. Salonu mladih (HDLU, Zagreb, 2020.), nagrada za najbolji rad izložbe „World Youth Art Festival“ (Seul, Južna Koreja, 2017.), ex aequo na 25. Slavonskom bijenalu (Muzej likovnih umjetnosti, Osijek, 2016…i brojnih drugih. Boravila je na brojnim umjetničkim rezidencijama u Njemačkoj, Belgiji, Francuskoj, Finskoj i SAD-u.
U svojim radovima Ana Sladetić pomiče granice viđenog i doživljenog. Inspirira je današnji svijet komunikacije i dostupne tehnologije u dijalogu s tradicionalnim medijima kao i važnost utjecaja tradicijske umjetnosti na suvremeni način života. Recentni radovi uključuju i tehnološka dostignuća, poput serije crteža u kojima se linija pretvara u zvuk, interaktivnih slika koje istražuju djelovanje termoaktivne boje koja reagira na toplinu dlana, skulptura koje predočuju kako se vibracije zvuka prenose ljudskim tijelom, interaktivnih goblena te akvarela u kojima se likovi sa slike pretvaraju u 3D animaciju.
Kustosi izložbe su Mario Matoković i Iva Muškić.
Izložba je otvorena za posjetitelje od 30. listopada ( u 19.00 sati) do 15. studenoga 2024.
Radno vrijeme Galerije Kulturnog centra: ponedjeljak do subota 10-20 sati.
Ulaz na izložbu je slobodan.
(VIŠE) O IZLOŽBI
Na izložbi “Sjećanja prostora” u Galeriji Kulturnog centra u Osijeku bit će predstavljeni radovi koji istražuju prisutnost i pamćenje kroz medij crteža i multimedijalnog pristupa istome. Tri umjetnička rada – “Impulses”, “Memory”, i “The Boundaries of Space” – bave se temama vizualne percepcije, utjecaja povijesti i osobnog iskustva na percepciju prostora i dodira. Kroz eksperimentalne crteže, video zapise i interakcije, umjetnica istražuje proces stvaranja u svakodnevnim situacijama te prisutnost memorije i tjelesnosti unutar određenih prostora.
U radu “Impulses”, umjetnica koristi svakodnevno putovanje na posao kao “priliku” za crtež i kako umjetnica navodi da vlastito tijelo postavlja kao mehanički stroj lišen svjesnosti o radu. Pritiskom ruke na staklo autobusa, ruka nesvjesno stvara linije koje bilježe fizički doživljaj puta. Ovaj postupak otkriva osjećaj spontanosti i reflektira nesputanu umjetničku gestu, čineći crteže svojevrsnim zapisima trenutka.
Rad “Memory” je serija video radova gdje umjetnica kroz tehniku frotaža prenosi teksture povijesno značajnih zidova (Kineski zid, Berlinski zid i dr.) na papir, bilježeći sjećanje na ta mjesta kroz fizički kontakt. Umjetnica se fokusira na povijesne i političke aspekte prostora, dok papir djeluje kao metafora za memoriju – bijeli listovi na kojima ostaju utisci prošlosti se definiraju kao metafora za slojevitu i često neuhvatljivu prirodu sjećanja.
U radu “The Boundaries of Space” istražuje se granica između osjeta i percepcije. Dvoje ljudi prenose crteže na papir pomoću dodira, crtajući na leđima jedno drugom. Različite linije reflektiraju ograničenja percepcije i sposobnost tijela da interpretira informacije, naglašavajući kako doživljavamo vlastite granice kroz osjetila.
Ova tri rada kombiniraju tehnike crteža, frotaža, video radova i performansa kako bi istražila naše pamćenje, osobnu prisutnost i promjenjivi odnos prema povijesnom prostoru i dodiru, kroz slojeve prošlosti i trenutnog doživljaja.
O umjetnici:
Ana Sladetić diplomirala je i doktorirala na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Dobitnica je više nagrada i priznanja za svoj rad, među kojima i nagrade Galerije Kranjčar na 35. Salonu mladih (HDLU, Zagreb, 2020.), nagrade za najbolji rad izložbe „World Youth Art Festival“ (Seul, Južna Koreja, 2017.), ex aequo na 25. Slavonskom bijenalu (Muzej likovnih umjetnosti, Osijek, 2016.), prve nagrade „Celebrate Originality“ - Adidas u suradnji s Muzejom za uličnu umjetnost (Zagreb, 2010.) te Grand Prix 30. Salona mladih (HDLU, Zagreb, 2009.). Sudjelovala je na više od 170 skupnih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu te je održala 20 samostalnih izložbi (Zagreb, Rab, Rijeka, Samobor, Koprivnica, Ilok, Pariz, Berlin, Wiesbaden, St. Mary's City, Maryland, Maribor). Boravila je na brojnim umjetničkim rezidencijama u Njemačkoj, Belgiji, Francuskoj, Finskoj i SAD-u. Izvanredna profesorica je na Akademiji za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.
U svojim radovima Ana Sladetić pomiče granice viđenog i doživljenog. Inspirira je današnji svijet komunikacije i dostupne tehnologije u dijalogu s tradicionalnim medijima kao i važnost utjecaja tradicijske umjetnosti na suvremeni način života. Osim prikazivanja neposrednih i intimnih crtica iz osobnog života, koje autorica doživljava poput bilješki kojima opredmećuje proces razmišljanja koji kasnije prerasta u konceptualno složenija djela, recentni radovi uključuju i tehnološka dostignuća, poput serije crteža u kojima se linija pretvara u zvuk, interaktivnih slika koje istražuju djelovanje termoaktivne boje koja reagira na toplinu dlana, skulptura koje predočuju kako se vibracije zvuka prenose ljudskim tijelom, interaktivnih goblena te akvarela u kojima se likovi sa slike pretvaraju u 3D animaciju.
Kustosi izložbe:
Mario Matoković, Iva Muškić